Escapeaway official logo

Välkommen till

HSM Lago Park

Beskrivning

Karta

Rumstyper

Faciliteter

HSM Lago Park är ett bra lägenhetshotell för en trevlig sol- och badsemester i Playa de Muro, ca 5 km från Alcudia på norra Mallorca. Du bor bara ca 400 meter från den härliga sandstranden och i ett relativt lugnt område där det både finns inköpsmöjligheter och restauranger. Har kan du och din familj mysa vid det lummiga poolområdet.

Nära den fina sandstranden i Playa de Muro, ca 5 km söder om Alcudia, ligger lägenhetshotellet HSM Lago Park. Du bor i studios eller lägenheter med möjlighet till självhushåll. Hotellet serverar från och med 2025 en obegränsad brunch från kl 08:00 till 13:30 (till dig som valt att inkludera frukost i rumspriset). Det finns även flera restauranger inom gångavstånd.

Hotellet erbjuder underhållning dag- och kvällstid (i högsäsong), och du kan spela biljard och bordtennis.

På hotellet erbjuds ett mindre motionsrum, och har du med din egen cykel så finns det ett cykelrum på hotellet. Faktiskt har hotellet blivit mycket populärt bland cykelentusiaster.

Det är bara ca 5 minuters promenad till den långa vita sandstranden om du känner för en simtur i havet.

Hotellstandard

Escapeaways bedömning

Loading feed...

Rum

Hotellet har 135 studios och lägenheter fördelade i 2 byggnader. Alla enheter har balkong med utsikt mot antingen poolen, trädgården eller omgivande byggnader. I premium studio är alla sovplatser i bäddsoffa, i superior studio finns dubbelsäng eller 2 enkelsängar samt en bäddsoffa. Lägenheterna har ett sovrum med dubbelsäng eller 2 enkelsängar samt en bäddsoffa i allrummet.

Utrustningen består av luftkonditionering, wi-fi, tv och värdeskåp (mot avgift). Pentryt har spisplattor, mikro, litet kylskåp, diskmaskin, te/kaffefaciliteter, och brödrost. Badrummen har dusch och wc samt hårtork.

Alla visade rumsbilder är exempel. Inredning och storlek kan variera inom samma rumstyp. OBS: Var uppmärksam på att om du beställer ett boende i kategori "economy" så kan denna typ avvika från våra generella rumsbeskrivningar. På flera hotell är "economy" av lägre standard och/eller med annat läge och oftast hotellets billigaste rum (med eller utan fönster/utsikt).

Viktig information

Reception 24/7. Kostnadsfri wifi (med reservation för ändringar). Hiss finns. Turistskatt betalas på plats.

Allmän gratis parkering finns i närheten av hotellet (kan ej förbokas).

Poolen och poolbaren är säsongsöppna.

Sänglinne och handdukar ingår. Städning utförs ca 5 gånger per vecka, då handdukar byts ut, om så önskas. Sänglinnen byts en gång per vecka.

Hotellet ligger i ett förhållandevis lugnt område ca 4 km söder om Puerto de Alcudia, så även om det finns många olika aktiviteter i området så ska du inte förvänta dig samma liv och rörelse som om du bor närmre staden. 

Transfer från flygplatsen till hotellet kan köpas till i samband med din bokning.

Faciliteter

Nedan finner du utvalda hotell- och rumsfaciliteter på HSM Lago Park. Vissa kan vara gemensamma och/eller mot betalning på plats, eller tillhöra specifika rumstyper.

Pool

Barnpool

Wi-Fi

Restaurang

Hotellbar

Möjlighet till luftkonditionering

Möjlighet till balkong/terrass

Kylskåp/minibar

Värdeskåp

Vattenkokare (te/kaffe)

Hårtork

Pentry

Motionsrum

Stad mindre än 3 km bort

Strand mindre än 1,5 km bort

Nära vattnet (max 4 km)

OBS: Om hotellet erbjuder faciliteter som utomhuspool eller restaurang vill vi uppmärksamma att dessa kan vara säsongsstängda och/eller innebära extra kostnader som betalas direkt till boendet. Lågsäsongen sträcker sig vanligtvis från oktober till och med april för de flesta resmål i Sydeuropa – med undantag för vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna. För Thailand gäller det motsatta säsongsmönstret. Vi rekommenderar även att du läser vår FAQ för mer information.

Adress

Calle Yola, s/n

07458 Playa de Muro

Koordinater

Latitud: 39.81473

Longitud: 3.113426

Karta och avstånd

  • Närmaste strand ca. 400 m

  • Närmaste stad ca. 4 km

  • Avstånd till centrum ca. 5 km

  • Den praktfulla stranden Plya de Muro ca. 900 m visa på karta

  • Naturparken S’Albufera ca. 1.8 km visa på karta

  • Playa d'Alcúdia ca. 4.4 km visa på karta

Recensioner från TrustYou

TrustYou samlar in data från flera recensionssidor och skapar ett sammanlagt genomsnitt.

Så här kan du resa

Hos Escapeaway vill vi ge dig som gäst största möjliga flexibilitet, och du kan därför boka paketresor med valfritt avresedatum, avreseflygplats och reslängd. Du kan som nämnt också välja att endast boka hotell om du vill arrangera resan själv.

Information om aktuella flygrutter och flygtider finner du i sökmotorn i steg 2 när du söker efter din resa.

På alla resor som inkluderar flyg och hotell kan du dessutom boka en hyrbil eller transfer t/r till ditt hotell. Vi erbjuder både privat transfer och gemensam transfer i buss/minbuss med flera stopp. Information om transfer, kategorier och aktuella priser för hyrbilar kan du se i de följande stegen i sökmotorn. Priserna för hyrbil är för hela vistelsen med hämtning/lämning i samband med ankomst/hemresa till och från den valda ankomstflygplatsen.

Hotell i närheten

region image

Astoria Playa Hotel

9,5

Fantastiskt

Trevligt vuxenhotell i modern stil nära centrum och endast 150 m från Alcudias härliga sandstrand. Hotellet erbjuder modernt inredda rum, poolområden, restaurang samt har också en bar.

region image

Bra familjevänligt hotell med både rum och studios i modernare stil. Här finns en trädgård, 3 pooler inkl. barnpool, restaurang och gym. Hotellet ligger i den södra delen av Puerto di Alcudia och endast 350 meter från stranden.

region image

Familjevänligt lägenhetshotell som ligger precis vid stranden och har ett härligt poolområde, en trevlig trädgård och aktiviteter för barn och vuxna. Här kan du välja all inclusive.