Hospes Palacio Del Bailio





Officiell kategori





Vårt betyg

I den historiska delen av staden Cordoba ligger ett inte helt vanligt city hotell. Här känner man verkligen historiens vingslag och det är nästan omöjligt att inte ryckas med av alla de århundraden som hotellet har upplevt sedan 1500-talet. Namnet på stället är inte mindre än Hospes Palacio del Bailio, och här talar vi inte bara om att du får en säng att sova i – nej, du får en helhetsupplevelse du sent kommer att glömma.
Andalusien är ett mekka av upplevelser och då särskilt de historiska, kulturella och gastronomiska. Det är som om strömmen av "smakupplevelser" aldrig får ett slut och när du är gäst på Hospes Palacio del Bailio Hotel kommer du känna det som om du har hela Andalusien samlat på en och samma plats. Oavsett vilket så vore det synd att inte ta minst två eller tre övernattningar för det kommer ta sin tid att äta igenom detta pärlban av upplevelser här på adress Calle Ramirez de Las Casas Deza.
Särskilt vill jag framhäva Hospes Palacio del Bailio Hotel om du har planer på en rundresa i Andalusien – för då vore det ett perfekt historiskt stopp på vägen.
Sedan 2007 har Hospes Palacio del Bailio fungerat som hotell, men väggarna kan berätta många spännande historier. Palacio del Bailio är nämligen som namnet antyder ett tidigare palats med karakteristiska drag som sin pompösa storlek, de vackra kalkstensbyggnaderna och sina atriumgårdar med blommor, fruktträd och aromatiska växter. Här är faktiskt inte mindre än fyra atriumgårdar och den största är på hela 160 m2, och den öppna platsen är täckt av ett glasgolv genom vilket du kan se den ursprungliga romerska villan från århundradet före Kristi födelse. Nu förstår du kanske bättre varför jag tycker att du ska ta mer än bara en övernattning här. Här finns nämligen mycket att se både inomhus och utomhus. Men det finns även andra skäl till varför du ska checka in som gäst på Hospes Palacio del Bailio...
Därför ska du välja Hospes Palacio del Bailio
- Du bor nära alla Cordobas härligheter med historia, shopping och matställen
- Bland det historiska får du inte missa att besöka mezquita’n, som står på UNESCO’s lista
- Du äter gott på hotellet, och även frukosten är värd att vakna tidigt för
- För den är en mycket speciell mix av för- och nutid – vilket bland annat innebär:
- - många stilarter från såväl morerna som romarna, cool belysning, pompösa rum m.m.
- Här finns relativt många faciliteter i jämförelse med många andra city hotell, häribland:
- Myshörnor att fritt njuta av i atriumgårdarna, liten swimmingpool och SPA
- Dessutom finns kvällsrestaurangen Arbequina (fine dining) och en populär tapasbar
Bra att veta om Hospes Palacio del Bailio
Du befinner dig i centrum så du får räkna med liv och rörelse utanför ställets väggar, särskilt om du får ett av rummen ut mot gatan.
Kommer du hit i samband med en rundresa så var uppmärksam på att parkering i den historiska delen av Cordoba är besvärlig och begränsad (det kan dessutom vara svårt att hitta i de snirkliga gatorna). Jag rekommenderar därför att du parkerar i utkanten av stan och tar en taxi sista biten till Hospes Palacio del Bailio Hotel. Du kan även parkera vid hotellet men tänk bara på att det är det dyraste alternativet (räkna med 30 - 40 EUR per dag – kontakta hotellet för exakt pris).
Kom ihåg att det kan bli varmt (mycket varmt) i denna delen av Andalusien. Därför rekommenderar jag att du kommer hit på våren eller hösten då det är lite svalare. På grund av värmen är det ett extra plus att det finns en pool att doppa sig i, även om den är liten. Området runt poolen är begränsat så du kan inte vara säker på att få en liggstol här.
Därför ska du välja Hospes Palacio Del Bailio
- Närmaste flygplats: 136 km
- Närmaste stad: ca. 0 m
- Pool
- Internet/Wi-Fi
Hotelltyp
Ett hotell med charm och karaktär