Escapeaway official logo
På Metropole Hotel by Semarah bor du mitt i den gamla stadskärnan i Riga

Välkommen till

Metropole Hotel by Semarah

Beskrivning

Karta

Rumstyper

Faciliteter

Metropole Hotel by Semarah ligger i den gamla stadskärnan i Riga, en plats som finns med på UNESCOs världsarvslista. Här bor du endast några steg från affärer, shopping och stadens viktigaste attraktioner och sevärdheter.

Riga är en fascinerande blandning av historisk arkitektur och modern livsstil. Staden är känd för sin vackra jugendstil, med imponerande byggnader som pryder gamla stan. När du bor på Metropole Hotel by Semarah kan du se fram emot att vandra längs kullerstensgator, besöka ikoniska sevärdheter såsom Rigas domkyrka och Svartbrödrahuset samt ta del av det pulserande kulturlivet med trendiga kaféer och restauranger som serverar både lokala och internationella rätter.

De 84 rummen och sviterna på Metropole Hotel by Semarah är alla inredda med utvalda detaljer och möbler. Alla rum har eget badrum och några sviter har dessutom en bastu där du kan koppla av efter långa dagar på stan.

På första våningen i byggnaden ligger hotellets frukostmatsal där du kan se fram emot att starta dagen med olika rätter från en buffé. Dessutom finns en à la carte-meny tillgänglig om du vill utöka frukosten med fler val. Restaurangen är även öppen till lunch och middag och erbjuder då en meny med både lokala och internationella rätter och drycker.

Hotellstandard

Escapeaways bedömning

Flyg + Hotell

Endast hotell

Rum

Metropole Hotel by Semarah erbjuder 84 rum och sviter i olika storlekar och kategorier.

Rummen har faciliteter såsom tv, wifi, luftkonditionering (påslagen beroende på säsong), minibar och värdeskåp. I badrummen finns dusch och/eller badkar, hårfön och toalett. Vissa sviter har dessutom en bastu.

Observera att vissa extrabäddar kan vara i bäddsoffa.

Alla visade rumsbilder är exempel. Inredning och storlek kan variera inom samma rumstyp. OBS: Var uppmärksam på att om du beställer ett boende i kategori "economy" så kan denna typ avvika från våra generella rumsbeskrivningar. På flera hotell är "economy" av lägre standard och/eller med annat läge och oftast hotellets billigaste rum (med eller utan fönster/utsikt).

Viktig information

Receptionen är öppen dygnet runt. Det finns wifi i alla utrymmen (med reservation för ändringar). Hiss finns. Turistskatt betalas på plats.

Allmän parkering finns i närheten (bokas i förväg) mot en kostnad.

Observera att vissa aktiviteter och faciliteter kan vara mot en kostnad.

Du kan boka transport t/r mellan flygplatsen och hotellet när du beställer din resa.

Faciliteter

Nedan finner du utvalda hotell- och rumsfaciliteter på Metropole Hotel by Semarah. Vissa kan vara gemensamma och/eller mot betalning på plats, eller tillhöra specifika rumstyper.

Wi-Fi

Restaurang

Parking / Garage

Hotellbar

Nära staden (inom 3 km)

I stad eller by

Möjlighet till A/C

Kylskåp/minibar

Säkerhetsbox

Vattenkokare (te/kaffe)

Hårtork

OBS: Vissa faciliteter som t.ex. utomhuspool och restaurang kan vara säsongsstängda och kan innebära betalning direkt till boendet (lågsäsong är vanligtvis från oktober till och med april för de flesta resmål i Sydeuropa - med undantag för vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna). För Thailand är det nästan omvänt (högsäsong är vanligtvis från oktober till april) - men det kan vara skillnader från resmål till resmål. Vi hänvisar till och rekommenderar för övrigt att du läser vår FAQ

Adress

Aspazijas Bulvaris 36/38

LV-1050 Riga

Koordinater

Latitud: 56.946732

Longitud: 24.11487

Karta och avstånd

  • Avstånd till centrum ca. 0 m

Recensioner från TrustYou

TrustYou samlar in data från flera recensionssidor och skapar ett sammanlagt genomsnitt.

Så här kan du resa

Hos Escapeaway vill vi ge dig som gäst största möjliga flexibilitet, och du kan därför boka paketresor med valfritt avresedatum, avreseflygplats och reslängd. Du kan som nämnt också välja att endast boka hotell om du vill arrangera resan själv.

Information om aktuella flygrutter och flygtider finner du i sökmotorn i steg 2 när du söker efter din resa.

På alla resor som inkluderar flyg och hotell kan du dessutom boka en hyrbil eller transfer t/r till ditt hotell. Vi erbjuder både privat transfer och gemensam transfer i buss/minbuss med flera stopp. Information om transfer, kategorier och aktuella priser för hyrbilar kan du se i de följande stegen i sökmotorn. Priserna för hyrbil är för hela vistelsen med hämtning/lämning i samband med ankomst/hemresa till och från den valda ankomstflygplatsen.

Hotell i närheten

region image

Detta hotell har en underbar omgivning i de av Unesco världsarvsförklarade historiska kvarteren i Riga. Från hotellet tar man sig enkelt till mängder av sevärdheter, däribland Lettlands nationalopera, Frihetsmonumentet och katedralen.

region image

Detta hotell ligger intill en grönskande park i centrala Riga, endast 1,5 kilometer från stadens historiska stadskärna. Här bor du med tillgång till spa och restaurang, och nära kollektivtrafiken som du kan ta dig runt med.

region image

Rixwell Old Riga Palace Hotel ligger i Rigas gamla stadsdel, nära till mycket som den lettiska huvudstaden har att erbjuda. På hotellet har du tillgång till lobbybar, frukostrum och ett litet träningsrum.