
Välkommen till
Punta Falcone Resort


Beskrivning
Karta
Rumstyper
Faciliteter
Sardiniens norra delar bjuder på ett vackert landskap, fina små stränder och en helt underbar skärgård. Det är inte så konstigt att just denna del av ön är platsen dit de flesta av oss längtar. Därför är det extra roligt att få kunna presentera det trevliga och omtyckta Punta Falcone Resort utanför Santa Teresa Gallura.
Detta boende har följt de riktlinjer som Sardinien är känt för, både vad gäller färg, form och material. Detta innebär att det smälter fint in i landskapet. Att du här dessutom bor i trevliga och bekväma lägenheter gör inte saken sämre, utan tvärtom. En annan faktor som uppskattas är närheten till Santa Teresa di Gallura, som ligger ca 5 km bort. En mysig, liten stad som ligger vänd mot Korsika, och som bjuder på smala gränder, butiker, uteserveringar och en vacker utsikt över havet.
Från Punta Falcone Resort kan du se havet och till stranden är det ca 1000 meter. Det finns ingen trottoar utan du tar dig dit via den lilla landsvägen som slingrar sig genom det lågväxta landskapet, som är så typiskt för Sardinien. Genar du över vegetationen, vilket går bra att göra, är det endast ca 400 meter till Spiaggia Porto Quadro, som är en liten sandstrand med kristallklart vatten. Annars är kusten runt om mest klippig, något som i och för sig många föredrar. Nästa sandstrand har du vid Spiaggia La Marmorata, som ligger ca 2,5 km bort. Även Santa Teresa di Gallura har sandstrand, Rena Bianca, med vackert blått vatten. Ja, här finns många möjligheter till fantastiska sol- och badstunder.
Sola och bada kan du även göra på hemmaplan då Punta Falcone Resort har ett fint poolområde med solstolar och parasoll där du kan koppla av. När det blivit dags för något gott att dricka kan du beställa detta i baren, som också serverar frukost. Alternativt har du laddat upp kylen med kalla drycker som du njuter av på din privata uteplats.
Hotellstandard
Escapeaways bedömning
Loading feed...
Rum
Lägenheterna har alla möblerad terrass (trädgård) samt någon form av utsikt över havet. De ligger fördelade i olika byggnader. Stilen är sardisk och det finns ett eller två sovrum, ett allrum med pentry och bäddsoffa för 2 personer (du betalar för det antal personer du är, från 2 personer och upp till 6). I högsäsong, juli och augusti månad, är det ankomst och avresa lördagar.
Lägenheterna är utrustade med Wi-Fi, luftkonditionering, sat-TV, värdeskåp, pentry med bl.a. mikro samt badrum med dusch och hårtork.
Alla visade rumsbilder är exempel. Inredning och storlek kan variera inom samma rumstyp. OBS: Var uppmärksam på att om du beställer ett boende i kategori "economy" så kan denna typ avvika från våra generella rumsbeskrivningar. På flera hotell är "economy" av lägre standard och/eller med annat läge och oftast hotellets billigaste rum (med eller utan fönster/utsikt).
Viktig information
Receptionen har begränsade öppettider. En tilläggsavgift på 50 EUR tillkommer för ankomst efter kl. 22.00. Alla förfrågningar om sen ankomst måste bekräftas av boendet, vänligen kontakta dem per tel eller e-mail i god tid innan ankomst.
El, gas och vatten ingår. Byte av sängkläder och handdukar ingår var 7:e eller 8:e dag (handdukar lite oftare). Extrabyte går att få mot en kostnad. Extra städning går att få mot en kostnad. Köket ska lämnas rent och soporna utburna när du lämnar lägenheten.
Deposition lämnas. Parkering är gratis. Medtagande av husdjur är på förfrågan och mot avgift. Barnsäng går att hyra på förfrågan och är mot avgift. Strandservice finns från mitten av juni fram till mitten av september och hyra av solstolar och parasoll betalar du på plats.
Faciliteter
Nedan finner du utvalda hotell- och rumsfaciliteter på Punta Falcone Resort. Vissa kan vara gemensamma och/eller mot betalning på plats, eller tillhöra specifika rumstyper.
Pool
Wi-Fi
Möjlighet till havs- eller sjöutsikt
Parkering/garage
Hotellbar
Möjlighet till luftkonditionering
Möjlighet till balkong/terrass
Kylskåp/minibar
Värdeskåp
Vattenkokare (te/kaffe)
Hårtork
Pentry
2 eller fler sovrum
Stad mindre än 3 km bort
Strand mindre än 1,5 km bort
Nära vattnet (max 4 km)
OBS: Om hotellet erbjuder faciliteter som utomhuspool eller restaurang vill vi uppmärksamma att dessa kan vara säsongsstängda och/eller innebära extra kostnader som betalas direkt till boendet. Lågsäsongen sträcker sig vanligtvis från oktober till och med april för de flesta resmål i Sydeuropa – med undantag för vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna. För Thailand gäller det motsatta säsongsmönstret. Vi rekommenderar även att du läser vår FAQ för mer information.
Adress
Via La Ficaccia 37/39
07028 Santa Teresa di Gallura
Koordinater
Latitud: 41.242605
Longitud: 9.213722
Karta och avstånd
Närmaste strand ca. 1 km
Avstånd till centrum ca. 5 km
Recensioner från TrustYou
TrustYou samlar in data från flera recensionssidor och skapar ett sammanlagt genomsnitt.
Så här kan du resa
Hos Escapeaway vill vi ge dig som gäst största möjliga flexibilitet, och du kan därför boka paketresor med valfritt avresedatum, avreseflygplats och reslängd. Du kan som nämnt också välja att endast boka hotell om du vill arrangera resan själv.
Information om aktuella flygrutter och flygtider finner du i sökmotorn i steg 2 när du söker efter din resa.
På alla resor som inkluderar flyg och hotell kan du dessutom boka en hyrbil eller transfer t/r till ditt hotell. Vi erbjuder både privat transfer och gemensam transfer i buss/minbuss med flera stopp. Information om transfer, kategorier och aktuella priser för hyrbilar kan du se i de följande stegen i sökmotorn. Priserna för hyrbil är för hela vistelsen med hämtning/lämning i samband med ankomst/hemresa till och från den valda ankomstflygplatsen.
Resegaranti
Du är i säkra händer före, under och efter resan
Paketresor
Boka flyg, boende och bil/transport på ett och samma ställe
Valfrihet
Välj själv hur många dagar du vill resa
Handplockat
Personligt utvalda hotell
Hotell i närheten