Residence Il Mirto




Officiell kategori



Escapeaway bedömning

Jag kommer fram till vägskälet och måste välja höger eller vänster. Havet och Sardiniens fantastiska skärgård uppenbarar sig framför mig. Jisses, vad här är vackert! Jag gillar verkligen Sardiniens karga landskap i kontrast till det intensiva blå vattnet. Med hänvisning till vänster står det Palau på skylten, alltså ska jag svänga höger konstaterar jag och fortsätter min färd längs kusten fram till Il Mirto.
Il Mirtos lägenheter ligger utspridda på en bergssluttning rik på växter, träd och blommor, både vackert och praktiskt då de ger insynsskydd och svalka. Sluttningen når ända ner till den sköna sandstranden Cala Capra, som har ett skyddat läge i den fina lilla viken. Detta måste vara det mest perfekta för gäster som vill ha en lugn och avkopplande semester, tänker jag.
Hög kvalitet på både mat och vin
Innan jag påbörjar min rundvandring tar jag mig ner till restaurangen och baren som tillhör det femstjärniga hotellet Hotel Capo D'Orso, där jag beställer in en crudino med is och citronskiva. Crudino är en alkoholfri aperitif med lite bitterhet i smaken. Perfekt svalkande en varm dag som denna.
Restaurangen ligger nere vid vattnet och har fin utsikt över den lilla badviken. Här kan jag tänka mig att sitta en skön kväll och njuta av den goda mat jag hört de serverar här. Men får ”väl” nöja mig med en lättare lunch i baren på stranden, efter mitt besök. Stackars mig: )
Även om du bor med självhushåll kan det vara trevligt att ibland slippa laga mat och här finns möjlighet till både lunch och middag. Restaurang Il Paguro har en à la carte meny och speciellt på kvällen blir atmosfären extra romantisk med levande ljus. Känner du däremot för en pizzakväll så har du L'Approdo som lagar pizza i vedugn. De har även takeaway, vilket många uppskattar.
En uppsjö av aktiviteter
Il Mirto passar de som önskar en lugn, avkopplande semester men även de med längtan efter full aktivitet. Här finns nämligen en uppsjö av aktiviteter, som personalen hjälper dig att boka in. Vad sägs om en båttur i skärgården, djuphavsfiske, kajak, trekking, minikryssning till Korsika bara för att nämna något. Du har ett stall ca 1500 m bort där de ordnar sköna ridturer i det fria med pauser för härliga bad i havet. Låter underbart i mina öron: )
För total avkoppling kan du slappa vid den härliga poolen eller lägga dig rätta längs vattenbrynet för att lapa sol. Och som gäst på Il Mirto kan du även, mot avgift, besöka det intilliggande hotellets SPA-center.
Bra att veta om Il Mirto
Lägenheterna ligger i flera hus och på en sluttning. På grund av sitt läge behöver du ha tillgång till en hyrbil. Då kan du även ta dig till den lilla staden Palau som ligger endast 4 km bort. I Palau finns en marina, glassbarer, uteserveringar, butiker mm. Slutstädning, el, gas, vatten, sänglinne och handdukar (även strandhandduk) betalas hemifrån, ingår i priset. Köket ska lämnas städat, tömt och rent annars utgår en extra avgift på €30. En deposition lämnas på €150. Turistskatt ska betalas på plats. Receptionen har öppet mellan kl 10.00-13.00 och 17.00-20.00. Eventuell sen ankomst måste föranmälas direkt till receptionen, då det är på förfrågan. Wi-Fi finns vid Pizzeria & Bar L'Approdo.
Därför ska du välja Residence Il Mirto
- Närmaste flygplats: 46 km
- Pool
- Internet/Wi-Fi
- Restaurang