Hotel Corte Bianca - Adults only




Officiell kategori




Vårt betyg

Hotel Corte Bianca är ett charmigt litet ställe, precis så som jag personligen vill ha det. De trevliga byggnaderna står i fin kontrast till de gröna och lummiga omgivningarna där allt ramas in av en blå himmel. Att hotellet dessutom ligger nära en lång skön strand gör inte saken sämre, och min första tanke går automatiskt till vila och rekreation. Detta är en plats där det är helt ok att absolut inte göra någonting!
Vi befinner oss på öns östra sida, och strax under Arbatax, ett område känt för sin fina kust och vackra stränder. Och det var just det där med fokus på sand och vatten som fick mig att titta närmre på just detta boende.
En avkopplande atmosfär
Det är ingen hemlighet att Sardinien är en av mina absoluta favoriter, och bara tanken på ön får mig att slappna av. Ljuset, färgerna, dofterna och det underbara landskapet får mig att vilja återvända om och om igen. Och jag tycker att här på Hotel Corte Bianca har man hittat den rätta balansen. Hotellet känns både fräscht och välbehagligt med en lätt lyxig touch och den sköna atmosfär som råder inbjuder till avkoppling. Hotellet, som består av en huvudbyggnad och flera separata små byggnader i två plan är omgiven av stora gröna och välskötta ytor. Palmer som dyker upp lite varstans bidrar till den exotiska atmosfären och än en gång känner jag ett välbehag av att få befinna mig på Sardinien.
Traska bort till stranden
En klar fördel med Hotel Corte Bianca är läget nära havet och att komma till stranden tar det endast ett par minuter, till fots måste jag få tillägga. Väl framme har du en strandplats som väntar dig, d.v.s parasoll och solstol. Du har plats på tredje raden och önskar du komma närmre vattenbrynet kan du boka Suiten eller Juniorsuiten. Att det är stranden som gäller kommer du snabbt att lägga märke till och det går inte att ta miste på den härliga somriga atmosfär som råder. Stranden är dessutom platsen för dig som vill starta dagen med en joggingtur eller göra sköna kvällspromenader när solen är på väg ner. Området är också populärt bland vindsurfare och passar bra till snorkling och andra trevliga strandaktiviteter. En dag i solen kräver dock vätskepåfyllning och när du känner att det är dags för detta har du två barer att vända dig till varav den ena hittar du just här... nere på stranden.
Tycker du, om nu detta är möjligt, att du har fått nog av kristallklart vatten kan du variera dig och i stället lapa sol intill poolkanten där det finns solstolar utplacerade, eller så besöker du hotellets lilla fitness där du utmanar dig själv för att sedan efteråt unna dig en välförtjänt massage. Du kan också hyra cykel och ge dig ut på äventyr där du upptäcker landsbygden och ska du mer långväga kan du hoppa in i bilen och antingen köra norrut eller söderut där underbara bukter och sandstränder väntar dig. Eller som tidigare nämnt...så gör du absolut ingenting förutom njuter av livet och tillvaron.
Beach Grill Restaurant
Sol, bad och frisk luft ger oftast god aptit, och infaller denna hunger under lunchtid kan du stilla den nere på Beach Grill Restaurant som du hittar intill stranden. Under skuggan av pinjeträden kan du här njuta av läckerheter ackompanjerat av ett glas vin eller två. Middagen däremot serveras med utsikt över poolen och här dukas det fram en stor antipasto buffé som sedan följs av traditionella och lokala rätter. Vill du vidga dina vyer kan du ta dig till Cardedu där det finns en del restauranger att välja mellan, liksom barer.
Bra att veta om Hotel Corte Bianca
Hotellet ligger i ett område där det finns andra husgrupperingar. För att komma till stranden behöver du inte korsa några vägar. I Cardedu finns bank och mataffär. En lokal turistskatt betalar du på plats. På området finns en bazaar där du kan köpa tidningar och tobaksaffär. Shuttle finns till Tortoli-Arbatax, så hör med receptionen gällande tider och priser. Strandhandduk går att hyra. Tennisbana finns. I högsäsong hålls lite lättare underhållning och sportaktiviteter. Din placering på stranden beror på vilken typ av rum du bokat. Strandhanddukarna byts ut var tredje dag, samtidigt med sängkläderna. Önskas extra byte går detta bra mot ett tillägg.
Därför ska du välja Hotel Corte Bianca - Adults only
- Närmaste flygplats: 127 km
- Pool
- Internet/Wi-Fi
- Restaurang
Ett hotell med charm och karaktär