Abba e' Murta



Officiell kategori



Escapeaway bedömning

Renodlad hemtrevnad, vackra landskap, intimitet och lantlig idyll. Hotellet Abba e’ Murta är ett vackert litet Hideaway mitt på Sardiniens östkust mellan städerna Cagliari och Olbia. Hotellets läge ger dig frihet till att utforska både södra och norra Sardinien och inte minst de många pittoreska stränderna längs hela östkusten.
Du befinner dig i ett underbart lugnt landskap, omgivet endast av bergen, skogarna, vinfälten och olivträden. Det är bara 2 km till närmaste strand, så till den hinner man på 30 minuter. Du har förstås också din hyrbil, ifall du vill ut och upptäcka någon av de många pittoreska stränderna alldeles i närheten - möjligheterna är många.
Alla rummen har en terrass med korgstolar och soffor och med omedelbar anslutning till trädgården. De är inredda i en traditionell, sardisk stil och mycket ljusa. Naturligtvis finns det också en pool i närheten av huvudbyggnaden, där man även hittar en liten bar, som serverar förfriskningar under dagen.
Abba e’ Murta är ett agriturismo, så man framställer bl.a. vin och olivolja, som man kan avnjuta i hotellets restaurang eller i vinkällaren, där det varje vecka arrangeras vinprovningar. Hotellet har också egna stall och hästarna kan naturligtvis hyras av dem, som vill ta en ridtur i den vackra naturen.
Detta lilla agriturismo ligger i Ogliastra-regionen, som är Sardiniens mest glesbefolkade region. Om du semestrar här, så måste det vara för att du verkligen vill koppla av och uppleva en autentisk sardisk atmosfär. I trakten finns det också möjlighet till en lång rad aktiviteter såsom segling, vandringar och så förstås utflykter till alla Sardiniens övriga sevärdheter.
Bra att veta
På Abba é Murta befinner man sig ett stenkast från havet. I och för sig bör man kunna kasta mycket långt och över ett litet berg, som blockerar havsutsikten, men av hotellets reception har jag fått veta att många gäster uppskattar att vandra de två kilometerna och det tar ungefär 30 minuter att komma ner till stranden.
Hotellet förfogar som ovan nämnts över ett stall och man ordnar ridturer i vinodlingarna och i de angränsande bergen. Det är ett mycket stillsamt hotell, där man kan avnjuta den sardiska naturen i fulla drag. Med din hyrbil kan du åka på dagsutflykter till de trevliga städerna Tortoli och Lanusei.
Därför reser vi gärna hit igen
Naturen runt omkring och de överkomliga avstånden till stränderna är två goda argument för att jag med glädje kommer hit igen. Här finner man tid till båda strandliv och promenader i bergen. Den lantliga maten och besök i städerna längs ostkusten är förstås också ett utmärkt skäl för att återvända.
Därför ska du välja Abba e' Murta
- Närmaste flygplats: 122 km
- Pool
- Internet/Wi-Fi
- Restaurang