Rundresa smaka på Piemonte - 8 dagar



Officiell kategori



Vårt betyg

Det råder inga tvivel om att Piemonte i nordvästra Italien är Italiens gastronomiska mecka. Kraftfulla och raffinerade viner som Barolo och Barbaresco, tryffel och vilt som alltsamman hämtas från den imponerande naturen som framför allt visar upp sig i vindistriktet Langhe. Lägg där till spännande städer som Alba, Asti och regionhuvudstaden Turin. Ta därför chansen att smaka på Piemonte under en vecka där du upplever regionen i din egen takt.
På Hideaways blev destinationen Piemonte en fullträff från början. Inte undra på det, när vi precis som våra gäster ofta älskar att kombinera god mat, vin och upplevelser på semestern. Att därför skapa en rundresa som tar fokus i att öppna några av våra viktigaste sinnen var därför en självklarhet – och vår skyldighet till våra gäster. Du reser smidigt och lätt till Piemonte då du kan flyga till Milano eller Turin. Härifrån har vi utformat rundresa så du bor på två noga utvalda och välplacerade hideaways som ligger i varsin del av regionen. Allt för att göra din resa så bekväm som möjligt, och full av upplevelser.
Du bor först på vingården Hotel L'Ostelliere Villa Sparina Resort utanför det lilla samhället Gavi endast ca. 32 km från staden Alessandria. Här får du tre spännande dagar att spendera med utflykter och god mat. Upplev passionen på ställets egna restaurang, och besök några spännande byar och städer i din närhet.
Sedan förflyttar du dig ner i Langhes magnifika vinland där du bor fyra nätter på Hotel Boscareto Resort & Spa. Här kan du gå ner i varv genom skön avkoppling med den mest vidunderliga utsikten, äta gott och ta runt i vindistriktet med din bil eller på cykel som går att hyra på stället. Läs gärna mer om båda hotellen genom att klicka på hotellbeskrivningarna längre ner på sidan.
Hotelltyp
Ett hotell med charm och karaktär