B&B Casa Teresa



Escapeaways kategori
Beskrivning

Casa Teresa ligger på bergssidan i centrum av Positano, och detta lilla B&B erbjuder bra komfort och gästfrihet. Du kan njuta av din frukost på terrassen, varifrån du har utsikt över staden och kan skymta havet.
Ägaren av Casa Teresa heter naturligtvis Teresa, och det är naturligtvis hon och hennes två vuxna bar som tar hand om dig på din semester i centrala Positano. Att bo på Casa Teresa, som endast har 8 rum, är som att flytta in i en privat familj där tiden har stått still i många år. Och när det nu handlar om en italiensk familj, innebär detta, att du blir emottagen med öppna armar och stor gästfrihet. Att du också får vara beredd på att där här med engelskakunskaper är begränsat, för det hela bara mer genuint.
Om du väljer att bo på Casa Teresa, ska du observera att det är cirka 80 trappsteg från vägen, som du ska ta dig upp för med ditt bagage - och trappor finns det gott om i hela Positano. I gengäld stannar lokalbussen precis ute vid vägen, om du väljer att komma med offentlig transport, vilket vi rekommenderar, då det kan vara svårt att hitta parkeringsplats i Positano. Det finns dock ett par offentliga parkeringsplatser i närheten, där du kan parkera mot betalning, om det finns plats. Med lokalbussen, eller med scooter som kan hyras i omedelbar närhet, kan du ta dig runt till de små landsorterna i omnejden, men också till Sorrento och Amalfi, varifrån du kan ta dig vidare runt i området. Från "hamnen" i Positano kan du också ta båten till både Amalfi, Salerno, och till ön Capri som naturligtvis är ett måste när du är på semester på dessa breddgrader. Från Sorrento kan du ta lokaltåget Circumvesuviana till både Pompeji och Napoli, som ju i sig själv är värd en hel resa.
När du vaknar upp på morgonen, och beger dig ner till frukosten kommer du säkerligen att möta Teresas leende det första du gör. Tillsammans med sina barn, tar hon hand om sitt lilla B&B, och gör allt för att du ska få en fantastisk semester. Du börjar dagen på den härliga terrassen, men god hemlagad italiensk frukost (vilket i detta fall betyder en övervikt av hemlagade kakor). Du kan naturligtvis också få en nybryggd cappuccino eller espresso, medan du njuter av din frukost och av utsikten. Du kan inte äta lunch eller middag på Casa Teresa, men det finns flera restauranger längs vägen, och nära ditt övernattningsställe, så du behöver inte gå ner till centrum, om du inte vill det. Även om stället på många sätt är lite gammaldags, så finns det gratis wifi på Casa Teresa.
Därför ska du välja B&B Casa Teresa
- Närmaste flygplats: 65 km
- Internet/Wi-Fi
- I stad eller by
- Stad mindre än 3 km bort
Karta och avstånd
Karta och avstånd
- Praiano: ca. 8 km
- Den beryktade Smeraldo grottan: ca. 12 km
- Smaragd-grottan vid Conca dei Marini: ca. 12 km
- Conca dei Marini: ca. 13 km
- Den trevliga staden med den vackra utsikten, Conca dei Marini: ca. 16 km
- Trevliga och stämningsfulla Atrani: ca. 17 km
- Huvudstaden på Amalfikusten, Amalfi: ca. 17 km
- Storstadsliv i fashionabla Sorrento: ca. 18 km
- Färjan från Amalfi till ön Capri och den blå grottan: ca. 19 km
- Amalfikustens största strand finns vid Maiori: ca. 22 km
- Pittoreska Ravello: ca. 23 km
- Utgrävningarna i Pompei: ca. 37 km
- Äventyrliga Neapel: ca. 60 km
- Napoli Flygplats: ca. 65 km (1h 30m)
- Rom Ciampino Flygplats: ca. 265 km (3h 20m)
- Rom Fiumicino Flygplats: ca. 301 km (3h 50m)
Rumstyper
Faciliteter
Nedan har vi listat utvalda hotell- och rumsfaciliteter på B&B Casa Teresa. En del kan vara gemensamma och/eller mot avgift på plats eller höra till specifika rumskategorier.
- Möjlighet till luftkonditionering
- Internet/Wi-Fi
- Möjlighet för havsutsikt/sjöutsikt
- I stad eller by
- Stad mindre än 3 km bort
- Strand mindre än 1 1/2 km bort
- Hotellbar
- Nära vattnet (max 4 km)
Observera: En del faciliteter, som t.ex. pool och restaurang, kan vara stängda utanför högsäsongen, och kan också innebära direkt betalning till stället (lågsäsongen är normalt sätt från oktober till och med april på de flesta resmål i södra Europa - förutom på vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna). När det gäller Thailand råder nästan omvända förhållanden (där löper högsäsongen normalt från oktober till april) - dock kan det variera från resmål till resmål. Vi hänvisar till vår FAQ som vi rekommenderar att du läser igenom
Adress
Via Lepanto 39,
84017 Positano
Koordinater
Latitude: 40.6281
Longitude: 14.4816
Recensioner från TrustYou
TrustYou hämtar data från flera olika sajter som ger ett samlat snittbetyg.

Liknande hotell
- Närmaste flygplats: 63 km
- Internet/Wi-Fi
- I stad eller by
- Närmaste flygplats: 65 km
- Internet/Wi-Fi
- Restaurang
- Närmaste flygplats: 60 km
- Närmaste strand: ca. 50 m
- Pool (ev. säsongsöppen)
Destinationer Kampanien
- Capri, Ischia och Procida
- Ascea Marina
- Baia Domizia
- Meta di Sorrento
- Neapel
- Paestum
- Palinuro
- Anacapri
- Capri
- Forio d'Ischia
- Ischia Porto
- Lacco Ameno
- Procida
- Sant'Angelo
- Massa Lubrense
- Amalfi
- Ravello
- Sorrento
- Praiano
- Agerola
- Cetara
- Cilento reservatet
- Scala
- Casal Velino
- Pompei
- Caserta
- Furore
- Sant' Agnello
- Minori
- Positano
- Vietri sul Mare
- Pioppi
- Torchiara
- Monte Gelbison
- Gaiano di Fisciano
- Maiori
- Conca dei Marini
- Padula
- Stella Cilento
- Atrani
- Ascea
- Santa Maria di Castellabate
- Salerno
- Acciaroli
- San Cipriano Picentino
- San Mauro Cilento
- Vico Equense
- Ogliastro Marina
- Amalfikusten
- San Marco di Castellabate
- Pozzano
- Nerano
- Pogerola
- Benevento
- Cava de' Tirreni
- Ischia
- Pisciotta
- Schiazzano
- Termini
- Marina Grande
- Sant' Agata sui Due Golfi
- Mercato San Severino
- Nocera Superiore
- Portici
Andra hotell Positano
- Hotel Conca d'Oro
- Positano Art Hotel Pasitea
- Hotel Savoia
- Hotel Casa Albertina
- B&B Casa Teresa
- Alcione Residence
- Palazzo Murat
- Covo dei Saraceni
- Il San Pietro Di Positano
- Hotel Eden Roc
- Villa Franca
- Hotel Royal Prisco
- Hotel Il Gabbiano
- Hotel Poseidon
- Villa Yiara
- Hotel Marincanto
- Villa Boheme Exclusive Luxury Suites
- Le Sirenuse
- Hotel Villa Gabrisa
- Hotel La Bougainville
- Hotel Montemare
- Palazzo Margherita Positano
- Le Agavi
- Punta Regina
- Albergo Miramare